STÅLSKORSTEN FÖRLÄNGN.WHP1000M SVART HARVIA
HARVIA
Detaljerad beskrivning finns i produktbeskrivningsområdet
Dra på bilden för att zooma in
HARVIA
Hämta i butik
Tillgänglig i 9 butik
  • Artikelnummer: 1383552
  • EAN-kod: 6417659019200
Förlängning WHP1000M från Harvia tål stora temperaturskillnader och är designad främst för att användas med vedeldade bastuugnar, mindre braskaminer och spiskaminer i separata bastubyggnader. Stålskorstenens standardleverans innehåller en 1,5 meter lång stålskorsten samt en tillbehörsbox, som innehåller regnhatt, regnkrage av gummi samt monteringssats för regnkrage, genomföringskrage av rostfritt stål till innertaket, genomföringstätning och -skydd för stålskorsten. Även ett 1 meter långt oisolerad rostfritt rökrör ingår. Till stålskorstenen finns ytterligare 0,5 och 1,0 meter långa tilläggsdelar att få. Tack vare den geniala mekanismen skruvas tilläggsdelarna fast i varandra och även rökrören låses till varandra via fårorna i rören. På så vis förhindrar man rörelse orsakad av temperaturväxlingar. Inomhus kan skorstenen monteras upp till tre meters höjd utan stöd. Utomhus är motsvarande höjd två meter. I eldstaden i anknytning till stålskorsten kan rökgastemperaturens nominella maxvärde vara 600 ºC. Stålskorstenen har en yttre diameter på 220 mm, medan rökrörets diameter är 115 mm. Stålskorstenens säkerhetsavstånd till brännbara material är 100 mm. Harvias stålskorsten har CE-märkning, vilket betyder att produkten uppfyller de internationella kraven på brand- och brukssäkerhet i anknytning till produkten. Stålskorstenen är resistant mot sotbrand.
Produkt
Tillbehör
Ja
Typ av tillbehör/reservdel
Övrigt
Paket
Vikt
7.2 kg
Nettoinnehåll
1 ST
Höjd
1015 mm
Längd
240 mm
Bredd
240 mm