SÅGKLINGA BOSCH EXWOOD165X20X2,6 36T
BOSCH
Detaljerad beskrivning finns i produktbeskrivningsområdet
Dra på bilden för att zooma in
BOSCH
  • Artikelnummer: 1047252
  • EAN-kod: 3165140795890
Sågklinga Expert for Wood
Visa mer produktinformation
1 produkter
Hämta i butik
Tillgänglig i 1 butik
  • Artikelnummer: 1047252
  • EAN-kod: 3165140795890
- Hållbar sågning av trä - Exceptionell hållbarhet är inbyggd i tillbehör med Bosch Carbide Technology. Den kombinerar hårda och robusta volframkarbidkorn med våra egna avancerade tillverkningstekniker. - Extra beläggning för ökad prestanda och hållbarhet. Beläggningen minskar friktionen och skyddar cirkelsågklingan från värme och korrosion. - Klingan används med eller utan reduceringsringar för att passa olika storlekar EXPERT Wood-cirkelsågklinga, 165 x 2,6/1,6 x 20 mm, T36 När du behöver såga träbjälkar vill du ha en cirkelsågklinga som är vass och tillräckligt starkt för att såga igenom alla typer av trä och kompositträ. Vi har designat EXPERT Wood för att se till att du får en hållbar cirkelsågklinga som hjälper dig att få jobbet gjort med lätthet – om och om igen. EXPERT Wood har slipade fina hårdmetalltänder tillverkade med Bosch Carbide Technology. Det betyder att den ger ren sågning med precision och håller längre än någon annan cirkelsågklinga för konstruktionsvrike som vi har i vår portfölj. Vi har gett dem en extra beläggning för att förhindra värmeuppbyggnad och skydda den från korrosion. EXPERT Wood är en cirkelsågklinga för de jobb du gör med en handhållen cirkelsåg. Den hjälper dig att såga igenom alla typer av trä och träkomposit på ett effektivt sätt om och om igen. Ytter-Ø mm: 165 Klinghåls-Ø mm: 20 Klingbredd (b1) mm / stamklingbredd (b2) mm: 2,6/1,6 Tandantal: 36 Tandform: ATB Max. rotationshastighet (varv/min.): 11500 Sågresultat: 3 NL/Ø TKS: 2/6/32,5 Spånvinkel ° α: 10 Frivinkel ° β: 15
Produkt
Max. varvtal
Diameter sågblad/klinga
165.0
Tjocklek sågblad
258.0
Antal tänder
36.0
Skärbredd
2.6
Lämplig för trä
Ja
Diameter hål
20.0
Lämplig för metall
Nej
Lämplig för plast
Nej
Paket
Vikt
0.36 kg
Nettoinnehåll
1 FRP
Höjd
14 mm
Längd
293 mm
Bredd
258 mm