GRANITHÄLL BENDERS ELEGANT FLX300X100, 450-900X300X100
BENDERS
Detaljerad beskrivning finns i produktbeskrivningsområdet
Dra på bilden för att zooma in
BENDERS
  • Artikelnummer: 1015190
  • EAN-kod: 7332897009174
Klassisk Granithäll som beläggning i trädgårdsmiljön eller det offentliga rummet.
Visa mer produktinformation
1 produkter
Hämta i butik
Se lagerstatus i butik
  • Artikelnummer: 1015190
  • EAN-kod: 7332897009174
Modell: Bohus Granithäll Elegant 450-900x300x100 mm grå Ytbearbetning: Ovansida: Flammad. Övriga sidor: Sågade. Kanter. Fasade. Längd mm: 450-900 mm Bredd mm: 300 ± 4 mm Material : Grå Bohusgranit från Ävja eller Näsinge. Material från andra stenbrott kan också beställas. OBS!: Hällarna monteras med fog på minst 5 mm, helst med distanser för att bibehålla fogbredden. Tjocklek mm: 100 ± 4 mm Övrigt : Hällar med andra mått kan även tillverkas efter beställarnes önskemål. Tjocklek: minst 60 mm vid fordonstrafik, minst 30 mm vid gångtrafik. Hållfastheten är också beroende av hällarnas längdmått. Bender Bohus Granithällar i utförande Elegant. Lämplig för trottoarer, torg, gågator samt trädgårdsmiljöer och liknande. Granithällar är en klassisk beläggning som skapar tidlösa miljöer, gärna tillsammans med Bohus smågatsten och andra Benders produkter.
Paket
Vikt
270 kg
Nettoinnehåll
1 M2
Höjd
100 mm
Längd
1000 mm
Bredd
1000 mm