GRANITHÄLL BENDERS ELE GRÅ FLX40X8, 600-1200X400X80
Dra på bilden för att zooma in
BENDERS
  • Artikelnummer: 1067458
  • EAN-kod: 7340018199529
Klassisk Granithäll som beläggning i trädgårdsmiljön eller det offentliga rummet.
Se lagerstatus i butik
  • Artikelnummer: 1067458
  • EAN-kod: 7340018199529
Modell: Bohus Granithäll Elegant 600-1200x400x80 mm grå Ytbearbetning: Ovansida: Flammad. Övriga sidor: Sågade. Kanter: Fasade. Längd mm: 600-1200 mm Bredd mm: 400 ± 4 mm Material : Grå Bohusgranit från Ävja eller Näsinge. Material från andra stenbrott kan också beställas. OBS!: Hällarna monteras med fog på minst 5 mm, helst med distanser på de sågade kortsidorna för att bibehålla fogbredden. Tjocklek mm: 80 mm ¹ 3 mm Övrigt : Hällar med andra mått kan även tillverkas efter beställarnes önskemål. Tjocklek: minst 60 mm vid fordonstrafik, minst 30 mm vid gångtrafik. Hållfastheten är också beroende av hällarnas längdmått. Bender Bohus Granithällar i utförande Elegant. Lämplig för trottoarer, torg, gågator samt trädgårdsmiljöer och liknande. Granithällar är en klassisk beläggning som skapar tidlösa miljöer, gärna tillsammans med Bohus smågatsten och andra Benders produkter.
Paket
Vikt
216 kg
Nettoinnehåll
1 M2
Höjd
80 mm
Längd
1000 mm
Bredd
1000 mm