BLOCKSTENSMUR BENDERS BOHUS ENKEL MOD, 700-2800X200X500(350) MM GRÅ
Dra på bilden för att zooma in
BENDERS
  • Artikelnummer: 2155915
  • EAN-kod: 7332897085208
Se lagerstatus i butik
  • Artikelnummer: 2155915
  • EAN-kod: 7332897085208
Modell: Bohus Blockstensmur Enkel Modern 500-2500x200x500(350) mm * Ytbearbetning: Synliga sidor: Råkilade med max 100 mm knölar samt tillsatta raka kanter. Märken efter kilhål kan förekomma. Längd mm: Enkel- eller dubbelsidig mur i fallande längder 500-2500 mm. Material : Grå Bohusgranit från Ävja eller Näsinge. Material från andra stenbrott kan också beställas. Variationer i färg samt kvartsränder kan förekomma. Övrigt : Flammad och råkilad, lämplig som stödmur eller barriärmur. Vid montage använd gärna vår träkil, art nr 310107200. Artiklarna lagerförs i Uddevalla. Bender Bohus Blockstensmur i utförandena Modern. Blockstensmurar kan användas som enkelsidiga stödmurar för att ta upp höjdskillnader eller som dubbelsidiga barriärmurar för att markera gränser mellan olika terrängavsnitt, på innergårdar eller torg. Blockstensmur Modern har flammad ovansida. Våra blockstensmurar tillverkas normalt med en tjocklek på 200 mm, kan även fås i radiellt utförande, med egna mått eller krysshamrad.
Paket
Vikt
320 kg
Höjd
500 mm
Längd
1000 mm
Bredd
200 mm