BLOCKSTENMUR BENDERS E MODE FLX20X70, GRÅ 700-2800X200X700/500
Dra på bilden för att zooma in
BENDERS
  • Artikelnummer: 1015235
  • EAN-kod: 7332897001994
Se lagerstatus i butik
  • Artikelnummer: 1015235
  • EAN-kod: 7332897001994
Modell: Bohus Blockstensmur Enkelsidig Modern 500-2500x200x700 (500) mm * Ytbearbetning: Synliga sidor: Ovansida; Flammad. Övriga synliga sidor: Råkilade (max 100 mm knölar), med raka tillsatta kanter. Längd mm: Enkel- eller dubbelsidig mur i fallande längder 500-2500 mm. Material : Grå Bohusgranit från Ävja eller Näsinge. Material från andra stenbrott kan också beställas. Variationer i färg samt kvartsränder kan förekomma. Mått: Blockstensmuren kan tillverkas med mått enligt beställarnes önskemål i längder upp till 2500 mm. Synlig höjd: 500 mm Tjocklek under: min 180 mm Tjocklek över: 200 ± 10 mm Total höjd: 700 ± 10 mm Övrigt : Fogar bör göras 10 mm breda. Grundlässningen är helt beroende av markens beskaffenhet. Bender Bohus Blockstensmur i utförandena Modern. Blockstensmurar kan användas som enkelsidiga stödmurar för att ta upp höjdskillnader eller som dubbelsidiga barriärmurar för att markera gränser mellan olika terrängavsnitt, på innergårdar eller torg. Blockstensmur Modern har flammad ovansida. Våra blockstensmurar tillverkas normalt med en tjocklek på 200 mm, kan även fås i radiellt utförande, med egna mått eller krysshamrad.
Paket
Vikt
450 kg
Höjd
705 mm
Längd
1000 mm
Bredd
210 mm