BLOCKSTENMUR BENDERS DU RUST FLX20X110, GRÅ 700-2800X200X1100/900
BENDERS
Detaljerad beskrivning finns i produktbeskrivningsområdet
Dra på bilden för att zooma in
BENDERS
  • Artikelnummer: 1015252
  • EAN-kod: 7332897002106
Blockstensmur för enkel- eller dubbelsidig mur.
Visa mer produktinformation
1 produkter
Hämta i butik
Se lagerstatus i butik
  • Artikelnummer: 1015252
  • EAN-kod: 7332897002106
Modell: Bohus Blockstensmur Dubbelsidig Rustik 500-2500x200x1100 (900) mm Ytbearbetning: Synliga sidor: Råkilade med max 100 mm knölar samt tillsatta raka kanter. Märken efter kilhål kan förekomma. Ovansida: Råkilad. Undersida: Råkilad, sågad kan förekomma. Kortändar: Sågade fogändar eller synlig råkilad ände. Längd mm: Enkel- eller dubbelsidig mur i fallande längder 500-2500 mm. Material : Grå Bohusgranit från Ävja eller Näsinge. Material från andra stenbrott kan också beställas. Variationer i färg samt kvartsränder kan förekomma. Mått: Blockstensmuren kan tillverkas med mått enligt beställarnes önskemål i längder upp till 2500 mm. Synlig höjd: 900 mm Tjocklek under: min 180 mm Tjocklek över: 200 ± 10 mm Total höjd: 1100 ± 100 mm Övrigt : Fogar bör göras 10 mm breda. Grundlässningen är helt beroende av markens beskaffenhet. Bender Bohus Blockstensmur i utförande Rustik. Blockstensmurar kan användas som enkelsidiga stödmurar för att ta upp höjdskillnader eller som dubbelsidiga barriärmurar för att markera gränser mellan olika terrängavsnitt, på innergårdar eller torg. Bender Bohus Blockstensmur Rustik har råkilade ytor med tillsatta raka kanter och monteras enkelt i färdig höjd helt utan horisontella fogar. Våra blockstensmurar tillverkas normalt med en tjocklek på 200 mm, kan även fås i radiellt utförande, med egna mått eller krysshamrad.
Paket
Vikt
750 kg
Nettoinnehåll
1 M
Höjd
1200 mm
Längd
1000 mm
Bredd
210 mm