BLOCKSTENMUR BENDERS DU ELEG FLX20X90, GRÅ 700-2800X200X900/700
BENDERS
Detaljerad beskrivning finns i produktbeskrivningsområdet
Dra på bilden för att zooma in
BENDERS
  • Artikelnummer: 1015251
  • EAN-kod: 7332897009259
Blockstensmur för enkel- eller dubbelsidig mur.
Visa mer produktinformation
1 produkter
Hämta i butik
Se lagerstatus i butik
  • Artikelnummer: 1015251
  • EAN-kod: 7332897009259
Modell: Bohus Blockstensmur Dubbelsidig Elegant 500-2500x200x900 (700) mm * Ytbearbetning: Synliga sidor: Flammade. Undersida: Sågad. Kortändar: Sågade fogändar eller synlig flammad ände. Längd mm: Enkel- eller dubbelsidig mur i fallande längder 500-2500 mm. Material : Grå Bohusgranit från Ävja eller Näsinge. Material från andra stenbrott kan också beställas. Variationer i färg samt kvartsränder kan förekomma. Mått: Blockstensmuren kan tillverkas med mått enligt beställarnes önskemål i längder upp till 2500 mm. Synlig höjd: 700 mm Tjocklek mm: 200 ± 4 mm Total höjd: 900 ± 10 mm Övrigt : Fogar bör göras 10 mm breda. Grundlässningen är helt beroende av markens beskaffenhet. Bender Bohus Blockstensmur i utförandena Elegant. Blockstensmurar kan användas som enkelsidiga stödmurar för att ta upp höjdskillnader eller som dubbelsidiga barriärmurar för att markera gränser mellan olika terrängavsnitt, på innergårdar eller torg. Blockstensmur Elegant är flammad på alla sidor. Våra blockstensmurar tillverkas normalt med en tjocklek på 200 mm, kan även fås i radiellt utförande, med egna mått eller krysshamrad.
Paket
Vikt
500 kg
Nettoinnehåll
1 M
Höjd
905 mm
Längd
1000 mm
Bredd
204 mm