BLOCKSTENMUR BENDERS D Ä MOD FLX20X130, MOD GRÅ 900-1100X200X1300/1100
BENDERS
Detaljerad beskrivning finns i produktbeskrivningsområdet
Dra på bilden för att zooma in
BENDERS
  • Artikelnummer: 1015313
  • EAN-kod: 7332897009396
Blockstensmur för enkel- eller dubbelsidig mur.
Visa mer produktinformation
1 produkter
Hämta i butik
Se lagerstatus i butik
  • Artikelnummer: 1015313
  • EAN-kod: 7332897009396
Modell: Bohus Blockstensmur Dubbelsidig Ände Modern 900-1100x200x1300 (1100) mm * Ytbearbetning: Synliga sidor: Ovansida; Flammad. Övriga synliga sidor: Råkilade (max 100 mm knölar), med raka tillsatta kanter. Längd mm: Enkel- eller dubbelsidig mur i fallande längder 700-2800 mm. Material : Grå Bohusgranit från Ävja eller Näsinge. Material från andra stenbrott kan också beställas. Variationer i färg samt kvartsränder kan förekomma. Mått: Blockstensmuren kan tillverkas med mått enligt beställarnes önskemål i längder upp till 2800 mm. Synlig höjd: 1100 mm Tjocklek under: min 180 mm Tjocklek över: 200 ± 10 mm Total höjd: 1300 ± 10 mm Övrigt : Fogar bör göras 10 mm breda. Grundlässningen är helt beroende av markens beskaffenhet. Bender Bohus Blockstensmur i utförandena Modern. Blockstensmurar kan användas som enkelsidiga stödmurar för att ta upp höjdskillnader eller som dubbelsidiga barriärmurar för att markera gränser mellan olika terrängavsnitt, på innergårdar eller torg. Blockstensmur Modern har flammad ovansida. Våra blockstensmurar tillverkas normalt med en tjocklek på 200 mm, kan även fås i radiellt utförande, med egna mått eller krysshamrad.
Paket
Vikt
850 kg
Nettoinnehåll
1 ST
Höjd
1305 mm
Längd
1100 mm
Bredd
210 mm