BLOCKSTENMUR BENDERS D Ä ELE FLX20X130, ELEG GRÅ900-1100X200X1300/1100
Dra på bilden för att zooma in
BENDERS
  • Artikelnummer: 1015314
  • EAN-kod: 7332897009402
Se lagerstatus i butik
  • Artikelnummer: 1015314
  • EAN-kod: 7332897009402
Modell: Bohus Blockstensmur Dubbelsidig Ände Elegant 900-1100x200x1300 (1100) mm * Ytbearbetning: Synliga sidor: Flammade. Undersida: Sågad. Kortändar: Sågade fogändar eller synlig flammad ände. Längd mm: Enkel- eller dubbelsidig mur i fallande längder 700-2800 mm. Material : Grå Bohusgranit från Ävja eller Näsinge. Material från andra stenbrott kan också beställas. Variationer i färg samt kvartsränder kan förekomma. Mått: Blockstensmuren kan tillverkas med mått enligt beställarnes önskemål i längder upp till 2800 mm. Synlig höjd: 1100 mm Tjocklek mm: 200 ± 4 mm Total höjd: 1300 ± 10 mm Övrigt : Fogar bör göras 10 mm breda. Grundlässningen är helt beroende av markens beskaffenhet. Bender Bohus Blockstensmur i utförandena Elegant. Blockstensmurar kan användas som enkelsidiga stödmurar för att ta upp höjdskillnader eller som dubbelsidiga barriärmurar för att markera gränser mellan olika terrängavsnitt, på innergårdar eller torg. Blockstensmur Elegant är flammad på alla sidor. Våra blockstensmurar tillverkas normalt med en tjocklek på 200 mm, kan även fås i radiellt utförande, med egna mått eller krysshamrad.
Paket
Vikt
700 kg
Höjd
1305 mm
Längd
1100 mm
Bredd
204 mm