BLOCKMUR BENDERS DUBB Ä RUST FLX20X70, RUST GRÅ 900-1100X200X700/500
Dra på bilden för att zooma in
BENDERS
  • Artikelnummer: 1015303
  • EAN-kod: 7332897009297
Se lagerstatus i butik
  • Artikelnummer: 1015303
  • EAN-kod: 7332897009297
Modell: Bohus Blockstensmur Dubbelsidig Ände Rustik 900-1100x200x700 (500) mm Ytbearbetning: Synliga sidor: Råkilade med max 100 mm knölar samt tillsatta raka kanter. Märken efter kilhål kan förekomma. Ovansida: Råkilad. Undersida: Råkilad, sågad kan förekomma. Kortändar: Sågade fogändar eller synlig råkilad ände. Längd mm: Enkel- eller dubbelsidig mur i fallande längder 700-2800 mm. Material : Grå Bohusgranit från Ävja eller Näsinge. Material från andra stenbrott kan också beställas. Variationer i färg samt kvartsränder kan förekomma. Mått: Blockstensmuren kan tillverkas med mått enligt beställarnes önskemål i längder upp till 2800 mm. Synlig höjd: 500 mm Tjocklek under: min 180 mm Tjocklek över: 200 ± 10 mm Total höjd: 700 ± 100 mm Övrigt : Fogar bör göras 10 mm breda. Grundlässningen är helt beroende av markens beskaffenhet. Bender Bohus Blockstensmur i utförande Rustik. Blockstensmurar kan användas som enkelsidiga stödmurar för att ta upp höjdskillnader eller som dubbelsidiga barriärmurar för att markera gränser mellan olika terrängavsnitt, på innergårdar eller torg. Bender Bohus Blockstensmur Rustik har råkilade ytor med tillsatta raka kanter och monteras enkelt i färdig höjd helt utan horisontella fogar. Våra blockstensmurar tillverkas normalt med en tjocklek på 200 mm, kan även fås i radiellt utförande, med egna mått eller krysshamrad.
Paket
Vikt
450 kg
Höjd
800 mm
Längd
1100 mm
Bredd
210 mm