BEKLÄDNAD BENDERS TUNNSTEN FLX20X3,5CM, 600-1500X200X35MM
BENDERS
Detaljerad beskrivning finns i produktbeskrivningsområdet
Dra på bilden för att zooma in
BENDERS
  • Artikelnummer: 1015277
  • EAN-kod: 7332897002373
Bohus Beklädnadsgranit för beklädnad av socklar, fasader och stödmurar.
Visa mer produktinformation
1 produkter
Hämta i butik
Se lagerstatus i butik
  • Artikelnummer: 1015277
  • EAN-kod: 7332897002373
Modell: Bohus Beklädnad Tunnsten Rustik 600-1500x200x35 mm * Ytbearbetning: Synliga ytor: Råkilade (max 50 mm knölar, med tillsatta raka kanter). Övriga sidor: Sågade. Längd mm: Fallande längder 600-1500 mm Höjd mm: 200 ± 4 mm Material : Grå Bohusgranit från Ävja eller Näsinge. Material från andra stenbrott kan också beställas. Tjocklek mm: 35 ± 5 mm Övrigt : Stenar med synliga ändar samt sten runt fönster och dörrar kan specialbeställas. Vid montering används kramlor som fästs i underliggande betongskikt. Bender Bohus Beklädnadsgranit finns i flera utförande av yta. Lämplig för socklar, fasader och stödmurar. Beklädnad med tunnsten är idealisk för dig som vill att din fasad ska ge ett gediget intryck, även om utrymmet är begränsat. Med en tillsatt kanttjocklek på endast 35 mm kan den enkelt monteras utan hänsyn till övrig konstruktion. Tunnstensbeklädnaden är så lätt att den kan monteras utan maskinella lyfthjälpmedel. L-formade hörnstenar bidrar till ett intryck av att fasaden består av tjockare sten. Kan även beställas i oregelbundet utförande med varierande tjocklek och former.
Paket
Vikt
120 kg
Nettoinnehåll
1 M2
Höjd
40 mm
Längd
1000 mm
Bredd
1000 mm