AVTÄCKNING BENDERS RUSTIK FLX40X10CM, 500-1500X400X100
Dra på bilden för att zooma in
BENDERS
  • Artikelnummer: 1015296
  • EAN-kod: 7332897002595
Se lagerstatus i butik
  • Artikelnummer: 1015296
  • EAN-kod: 7332897002595
Modell: Bohus Avtäckning Rustik 500-1500x400x100 mm * Ytbearbetning: Synliga ytor: Råkilade (max 50 mm knölar), med tillsatta raka kanter. Övriga sidor: Sågade. Längd mm: 500-1200 mm Bredd mm: 400 ± 10 mm Material : Grå Bohusgranit från Ävja eller Näsinge. Material från andra stenbrott kan också beställas. Tjocklek mm: 100 ± 6 mm Övrigt : Fastsättning med lim eller rostfri dubb rekommenderas för att undvika förskjutningar. Bender Bohus Avtäckning finns i utförande Rustik. Lämplig som avslutning på stödmurar och barriärmurar eftersom murstenar inte alltid är jämntjocka. Bohus Avtäckning är avsedda för läggning på alla sorts murar i granit och betong. Den råkilade ytan hos Rustik lämpar sig bäst i naturmiljöer eller där ett robust intryck önskas.
Paket
Vikt
114 kg
Höjd
106 mm
Längd
1000 mm
Bredd
400 mm