Fredag 23-dec 06:45-16:00
Lördag 24-dec Stängt
Söndag 25-dec Stängt
Måndag 26-dec Stängt
Fredag 30-dec 06.45-16.00
Lördag 31-dec Stängt
     
2023    
Fredag 07-apr Stängt
Lördag 08-apr Stängt
Söndag 09-apr Stängt
Måndag 10-apr Stängt
Söndag 30-apr Stängt
Söndag 01-maj Stängt
Torsdag 18-maj 09.00-13.00
Lördag 27-maj 09.00-13.00
Söndag 28-maj Stängt
Tisdag 06-jun 09.00-13.00
Fredag 23-jun Stängt
Lördag 24-jun Stängt
Lördag 04-nov Stängt
Söndag 05-nov Stängt
Lördag 23-dec Stängt
Söndag 24-dec Stängt
Måndag 25-dec Stängt
Tisdag 26-dec Stängt
Lördag 30-dec 09.00-13.00
Söndag 31-dec Stängt

Året var 1926 och byggmästaren Adolf Pettersson hade bestämt sig för att starta en järnhandel i Vilhelmina. Han köpte in ett järnhandelslager för 10 000kr, men bara en månad därefter avled Adolf och handelsrättigheterna övergick då till hans fru. Men det var sönerna Ingemar och Henry, 15 och 13 år, som drev järnhandeln med hjälp från deras mor.

Under 30-talet flyttade Ingemar från Vilhelmina och Henry drev då firman vidare i egen regi. Han köpte in lastbil och anställde chaufför, införskaffade traktor och truck, affären utökades och så småningom flyttades butiken till jänvägsområdet. En titt i de gamla kassaböckerna skvallrar om vad som såldes bra på gamla dar. Jämfört med i dag då det säljs mycket byggmaterial och verktyg av olika slag, var ammunition och vapen en viktig vara på dåtiden. Likaså timmersågar, yxskaft, fotogenlyktor och stora kokkärl till skogsarbetarna var ett måste.
Henry var dessutom en av de första i Vilhelmina som sålde bensin.

Antalet anställda är i dag nio och företaget har hunnit byta lokaler ytterligare en gång till de nuvarande på Sälggatan.
Genom åren har verksamheten konstant utökats och tycker idag alla områden som förväntas av en modern bygg- och järnhandel.

PLATSCHEF

 

JOHAN.jpeg

Johan Abramsson
0940-58 47 67
johan.abramsson@k-bygg.se
 


FÖRETAGSFÖRSÄLJNING

 

PATRIK.jpeg

Patrik Hoffman
0940-58 47 69
patrik.hoffman@k-bygg.se

 

sven_hedman_980x630.jpg

Sven Hedman
0940-58 47 65
sven.hedman@k-bygg.se

 


BUTIK

 

KAREN.jpeg

Karen Laugher
0940-58 47 68
karen.laugher@k-bygg.se
 

LINNEA.jpeg

Linnea Henriksson
0940-58 47 72
linnea.henriksson@k-bygg.se
 

RICKARD.jpg

Rickard Eriksson
0940-58 47 66
rickard.eriksson@k-bygg.se

 

SkuggaMan.jpg

Conall Laugher
0940-58 47 75
conall.laugher@k-bygg.se

 


BYGGLAGER

 

SkuggaMan.jpg

Mattias Olsson
0940-58 47 64
mattias.olsson@k-bygg.se
 

Ronny-Lundin-980x630.jpg

Ronny Lundin
0940-58 47 73
ronny.lundin@k-bygg.se