Fredag 23-dec 06:30-16:00
Lördag 24-dec Stängt
Söndag 25-dec Stängt
Måndag 26-dec Stängt
Fredag 30-dec 06.30-16.00
Lördag 31-dec Stängt
     
2023    
Fredag 07-apr Stängt
Lördag 08-apr Stängt
Söndag 09-apr Stängt
Måndag 10-apr Stängt
Söndag 30-apr Stängt
Söndag 01-maj Stängt
Torsdag 18-maj 10.00-15.00
Lördag 27-maj 10.00-15.00
Söndag 28-maj 10.00-14.00
Tisdag 06-jun 10.00-15.00
Fredag 23-jun Stängt
Lördag 24-jun Stängt
Lördag 04-nov Stängt
Söndag 05-nov Stängt
Lördag 23-dec 10.00-15.00
Söndag 24-dec Stängt
Måndag 25-dec Stängt
Tisdag 26-dec Stängt
Lördag 30-dec 10.00-15.00
Söndag 31-dec Stängt

Fresks grundades 1862 av köpmannen Robert Fresk. Robert Fresk's första bekantskap med köpenskapen i Östersund skedde vid Gregorie marknad (som faktiskt har anor ända från Vikingatiden).

Axel Robert Fresk (1838-1889).

Robert var en person med inflytande, han var rådman och bankdirektör i Jämtlands Folkbank och lär ha haft ett finger med i det mesta inom staden.

Läs mer om företagets historia.

PLATSCHEF

 

David-Ekholm.jpg

DAVID EKHOLM
063-15 67 30
david.ekholm@k-bygg.se


BUTIK

Desiree-Persson.jpg

DESIRÉE PERSSON
Butikschef
063-15 68 56
desiree.persson@k-bygg.se

 

Daniel-Elf.jpg

DANIEL ELF
Kök, bad, förvaring
063-15 68 62
daniel.elf@k-bygg.se

 

Erik-Berglöf.jpg

ERIK BERGLÖF
Kök, bad, förvaring, bygg
063-15 67 05
erik.berglof@k-bygg.se

 

 

SkuggaKvinna.jpeg

JESSICA SAFRONSSON
Färg, interiör
063-15 68 16
jessica.safronsson@k-bygg.se

 

Felicia-Wikström.jpg

FELICIA WIKSTRÖM
Färg, interiör
063-15 68 52
felicia.wikstrom@k-bygg.se

 

Emilia-Tengström.jpg

EMILIA TENGSTRÖM
Färg, interiör
063-15 67 34
emilia.tengstrom@k-bygg.se

 

 

SkuggaKvinna.jpeg

JENNIFER LINDGREN
Färg, interiör
063-15 68 59
jennifer.lindgren@k-bygg.se

 

SkuggaKvinna.jpeg

VANITA BODÉN
Färg, interiör
063-14 98 36
vanita.boden@k-bygg.se

 

SkuggaKvinna.jpeg

LINNÉA SÖDERBERG
Färg, interiör
063-14 99 50
linnea.soderberg@k-bygg.se

 

SkuggaKvinna.jpeg

LINDA ANDERSSON
Färg, interiör
063-14 98 34

 

SkuggaMan (1).jpg

TOMAS PERSSON
Färg, interiör
063-15 68 35
tomas.persson@k-bygg.se

 

Helene-Asp.jpg

HELENE ASP
Färg, interiör
helene.asp@k-bygg.se

 

Vilde-Westerlund.jpg

VILDE WESTERLUND
Byggvaror, färg, interiör
063-15 68 36
vilde.westerlund@k-bygg.se

 

Johan-Wahlström.jpg

JOHAN WAHLSTRÖM
Byggvaror, färg, interiör
063-15 67 09
johan.wahlstrom@k-bygg.se

 

SkuggaMan (1).jpg
VIKTOR ÖHMAN
Byggvaror
063-14 98 22
viktor.ohman@k-bygg.se

 

SkuggaMan (1).jpg
LINUS ROOS
Byggvaror
063-14 98 27
linus.roos@k-bygg.se

 

SkuggaMan (1).jpg
JIMMY NILSSON
Byggvaror
063-14 98 41
jimmy.nilsson@k-bygg.se

 

SkuggaMan (1).jpg

HUSAM ABUBAKER
Byggvaror
063-14 98 54
husam.abubaker@k-bygg.se

 

Fredrik-Jonsson-Webb.jpg

FREDRIK JONSSON
Byggvaror
063-15 68 38
fredrik.jonsson@k-bygg.se

 

ULF-ROMILD.jpeg

ULF ROMILD
Byggvaror
063-15 67 40
ulf.romild@k-bygg.se

 

ANNIKA-EDHOLM.jpeg

ANNIKA EDHOLM
Kassa
063-15 68 24
annika.edholm@k-bygg.se


INNESÄLJ/FÖRETAGSFÖRSÄLJNING

 

Jens-Palmqvist.jpg

JENS PALMQVIST
Byggvaror
063-15 67 19
jens.palmqvist@k-bygg.se

 

John-Staffansson.jpg

JOHN STAFFANSSON
Byggvaror
063-15 68 50
john.staffansson@k-bygg.se

 

KENNETH-JOHANSSON.jpeg

KENNETH JOHANSSON
Byggvaror
063-15 67 65
kenneth.johansson@k-bygg.se

 

Sven-Moen.jpg

SVEN MOÉN
Byggvaror
063-15 67 26
sven.moen@k-bygg.se

 

Christer-Nässen.jpg

CHRISTER NÄSSÉN
Byggvaror
063-15 68 44
christer.nassen@k-bygg.se

 

Mona-Ek.jpg

MONA EK
Färg, golv, tapet
063-15 67 41
mona.ek@k-bygg.se

 

Christer-Bengtsson.jpg

CHRISTER BENGTSSON
Färg, golv, tapet
063-15 67 18
christer.bengtsson@k-bygg.se

 

Kenth-Fredriksson.jpg

KENTH FREDRIKSSON
Färg, golv
063-15 67 27
kenth.fredriksson@k-bygg.se

 

Robin-Alfredsson.jpg

ROBIN ALFREDSSON
Golv
063-15 68 23
robin.alfredsson@k-bygg.se

 

Stefan-Andersson.jpg

STEFAN ANDERSSON
Färg, golv
063-15 67 22
stefan.andersson.collsten@k-bygg.se

 

Ulf-Jansson.jpg

ULF JANSSON
Nyanseringsavdelning
063-15 68 12
ulf.jansson@k-bygg.se


LAGER

 

Jonas-Magnusson.jpg

JONAS MAGNUSSON
Lagerchef
063-15 67 17
jonas.magnusson@k-bygg.se

 

ANDERS-ERIKSSON.jpeg

ANDERS ERIKSSON
Lager
063-15 67 29
anders.eriksson@k-bygg.se

 

Bo-Lundqvist.jpg

BO LUNDQVIST
Lager
063-15 67 14
bo.lundqvist@k-bygg.se

 

SkuggaMan (1).jpg

CHARLIE KNUTING
Lager
063-15 68 68
charlie.knuting@k-bygg.se


 

SkuggaMan (1).jpg

MARCUS SOLSTEN
Lager
063-15 67 63
marcus.solsten@k-bygg.se
 

MARCUS-ESBJÖRNSSON.jpeg

MARCUS ESBJÖRNSSON
Färglager
063-15 67 15
marcus.esbjornsson@k-bygg.se

 

Morgan-Ruud.jpg

MORGAN RUD
Golvlager
063-15 67 37
morgan.rud@k-bygg.se

 

Peter-Larsson.jpg

PETER LARSSON
Godsmottagning
063-15 67 21
peter.larsson@k-bygg.se

 

Sven-Grundahl.jpg

SVEN GRUNDAHL
Godsmottagning
063-15 67 74
sven.grundahl@k-bygg.se


RESANDE SÄLJARE

 

Örjen-Häggblad.jpg

ÖRJEN HÄGGBLAD
Färg, tapet, måleritillbehör
063-15 67 23
orjen.haggblad@k-bygg.se

 

Johan-Bergman.jpg

JOHAN BERGMAN
Bil- & Industrifärg mm
063-15 67 56
johan.bergman@k-bygg.se

 

Olof-Sahlin.jpg

OLOF SAHLIN
Bil- & Industrifärg mm
063-15 67 76
olof.sahlin@k-bygg.se